• 1403/04/18
  • ارسال شده توسط: همراه حساب
  • بخش: مقالات

در این قسمت از مقاله همراه حساب قصد داریم در مورد حساب جاری شرکا بحث کنیم، جهت مشاهده مطالب با ما همراه باشید.

حساب جاری شرکا

مقدمه

یکی از حساب‌های مالی مهم در حسابداری، حساب جاری شرکا است که به نوعی موجب حفاظت از کسب و کار شما می ‌گردد. حساب جاری شرکا در واقع جهت بررسی دریافتی‌های نقدی شرکت از شرکا و یا پرداختی‌های نقدی شرکت به شرکا ایجاد گردیده است. در این مقاله از مرکز آموزش و کار آفرینی همراه حساب قصد داریم در مورد حساب جاری شرکا و کاربرد های این نوع حساب و... بپردازیم. همراه ما باشید.

حساب جاری شرکا چیست؟

حساب جاری شرکا، به حسابی گفته می شود که تنها برای دریافت ها و پرداخت های شرکای شرکت و سهامداران مورد استفاده قرار می گیرد. این حساب، تبادل مالی بین شرکت و شرکا را برای حسابدار روشن می سازد که در سر فصل حسابداری، سمت راست ترازنامه و در قسمت بدهی های جاری می باشد.

انواع ماهیت حساب ها

حساب با ماهیت بدهکار

 همه ی آن چیزهایی که تحت دارایی واحد تجاری شناخته می شوند ماهیت بدهکار دارند. این موارد شامل دارایی های فعلی، موجودی نقدی و غیرنقدی، دارایی ثابت و مخارج جهت خریدن این دارایی ها می شود. زمانی که ماهیت یک حساب بدهکار باشد، زیاد شدن آن سبب بدهکاری و کم شدن آن باعث بستانکاری می شود. مانده ی این نوع حساب باید بدهکار باشد.

حساب با ماهیت بستانکار

در مقابل حساب با ماهیت بدهکار، حساب‌های بستانکار وجود دارند که بدهی‌های جاری و بلند مدت، سرمایه، پیش دریافت‌ها، حقوق صاحبان سهام و عایدی‌ها را شامل می گردند. در حساب بستانکار، افزایش موجودی را بستانکار وکاهش موجودی را بدهکار محسوب می ‌کنند و مانده این حساب‌ها باید بستانکار باشد.

حساب با ماهیت دوگانه

 حساب جاری شرکا در این دسته از حساب ها قرار می گیرند. این حساب ها ماهیتی دوگانه دارند. در این حساب ها مانده حساب می تواند هم بدهکار به شمار بیاید و هم بستانکار. در این دسته از حساب ها کاهش و افزایش آن ها امکان ثبت در هر دو دسته ی بدهکار و بستانکار را دارد.

حساب با ماهیت خنثی

 این حساب های بدون ماهیت در هیچ سمت معادله قرار نمی گیرند. این حساب ها حتی در تحلیل های مالی کارکردی ندارند و فقط به عنوان تعهد موارد مصرف دارند. صرفا در برخی اوقات ممکن است جهت عرضه ی آمار به کار بیایند.

سایت آموزشی همراه حساب، منبعی کامل برای یادگیری و تقویت مهارت‌ها در زمینه حسابداری. این سایت با ارائه دوره‌های آموزشی تخصصی و کاربردی، به شما کمک می ‌کند تا مفاهیم پیچیده حسابداری را به راحتی و با لذت فرا گیرید. از مبتدی تا پیشرفته، شما می توانید به بهترین شکل ممکن مهارت‌های حسابداری خود را ارتقا دهید. به ما بپیوندید و راهی موثر برای پیشرفت حرفه‌ای خود در حسابداری پیدا کنید.

کاربرد اصلی حساب جاری شرکا چیست؟

از آن‌ جا که ماهیت حساب جاری شرکا، بستانکار و بدهکار است، بستانکار بودن این حساب یعنی شرکت مدتی است که به سهامداران بدهکار است و بدهکار بودن آن هم یعنی که سهامداران مدتی است که به شرکت بدهکار هستند.
در انواع نرم افزار های حسابداری که با هدف سامان دهی به امور مالی شرکت‌ها روی کار آمده‌اند، حساب جاری شرکا یک بار زیر مجموعه حساب با کل حساب‌های دریافتی و بار دیگر زیر مجموعه حساب با کل حساب‌های پرداختی قرار می ‌گیرد.

حساب جاری شرکا چگونه به حسابداران کمک می‌ کند؟

حساب جاری شرکا برای کمک به حسابداران بسیار مفید است، زیرا تبادل مالی بین شرکت و شرکا را نشان می‌ دهد. قابل توجه است که تأمین مالی شرکت در مواقع ضروری از طریق حساب جاری شرکا صورت می‌ گیرد و برداشت‌هایی که شرکا از بانک و صندوق شرکت انجام می ‌دهند به سود سهام‌ داران است.

 

سخن پایانی

دلیل وجود تورم در حساب جاری شرکا چیست؟

با افزایش گردش حساب جاری شرکا در شرکت، متقابلا افزایش تورم نیز اتفاق می‌افتد، لذا حساب جاری شرکا جزو حساب‌هایی است که باید با تجزیه و تحلیل زیاد همراه باشد و همراه با سایر حساب‌های شرکت، مورد بررسی حسابرس و ممیز مالیاتی قرار می گیرد.

سخن پایانی

با توجه به بررسی‌های انجام شده در این مقاله از مرکز آموزش و کار آفرینی همراه حساب، می ‌توان نتیجه گرفت که حساب جاری شرکا نقش بسیار مهمی در ارتقای کارایی مالی و تصمیم‌ گیری‌های استراتژیک شرکت‌ها دارد. این ابزار حسابداری به شرکت‌ها کمک می ‌کند تا اطلاعات مالی دقیق و قابل اعتماد را ارائه داده و به بهبود عملکرد مالی خود بپردازند. امیدوارم این مقاله به افزایش دانش شما در زمینه حساب جاری شرکا کمک کرده و برایتان مفید بوده باشد.