• 1402/10/30
  • ارسال شده توسط: همراه حساب
  • بخش: مقالات

مزایای سامانه مودیان

مزایای سامانه مودیان مالیاتی چیست؟

از مهم ترین مزایای سامانه مودیان مالیاتی می توان به سهولت در ارائه اطلاعات، کاهش خطاهای انسانی، زمان بندی دقیق و موثر، سهولت در پیگیری و آگاهی و ... اشاره کرد. سامانه مودیان برای آن دسته از اشخاص حقیقی و حقوقی طراحی شده که مشمول پرداخت مالیات هستند و از این طریق می توانند صورت حساب های خود را به طور آنلاین به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. بدون شک از جدی ترین مزایای سامانه مودیان مالیاتی جلوگیری از فرار مالیاتی می باشد.
 
 
 

سامانه مودیان مالیاتی 

قبل از آنکه با مزایای سامانه مودیان مالیاتی آشنا شویم باید به تعریفی کوتاه از آن بپردازیم. سامانه مودیان یک سامانه آنلاین و الکترونیک است که توسط سازمان امور مالیاتی طراحی و اجرا شده است. از آنجایی که در سال های اخیر میزان فرار مالیاتی در کشور بسیار زیاد بوده، ارگان هایی مانند سازمان مذکور به این فکر افتادند سامانه ای را طراحی کنند که از فرار مالیاتی جلوگیری کند. تمام مشمولان مالیاتی باید در این سامانه ثبت نام کنند و اظهارنامه، اطلاعات مورد نیاز و ... را به طور آنلاین برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. قطعا این سازمان با استفاده از سامانه مودیان می تواند رسیدگی به پرونده های مختلف و ارزیابی آن ها را راحت تر انجام دهد. 
اگر جزو مشمولان مالیاتی هستید و نمی دانید که از چه طریقی باید به این سامانه متصل شوید پیشنهاد ما استفاده از نرم افزارهای مالی صنوبر است. صنوبر یکی از شرکت های طراحی نرم افزارهای مالی می باشد که تاکنون اقدام به طراحی نرم افزار حسابداری، نرم افزار چاپ فاکتور، نرم افزار چاپ چک و ... کرده است. تمام مودیان می توانند با وارد کردن شماره مالیاتی و رمز عبور به سامانه متصل شوند. در مطالب گذشته شما را با نحوه ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی آشنا کردیم. 
 

مزایای سامانه مودیان مالیاتی

قطعا سامانه مودیان مالیاتی در تمام کشورها از جمله کشور ایران، یکی از جدیدترین فناوری های ارتباطی میان دولت و ملت به شمار می رود که مزایای بی شماری برای طرفین دارد. حتما می دانید که در سال های گذشته، ارسال اظهارنامه های مالیاتی به صورت حضوری انجام می شد. این موضوع چالش های زیادی را برای افراد و سازمان امور مالیاتی ایجاد می کرد که می توان به اتلاف زمان، هزینه و انرژی اشاره کرد. اما از زمانی که سامانه فوق راه اندازی شد بسیاری از مشکلات حل شدند. در ادامه به مهم ترین مزایای سامانه مودیان مالیاتی می پردازیم. 

سهولت در ارائه اطلاعات

اشخاص حقیقی و حقوقی که مشمول پرداخت مالیات هستند می توانند تمام اطلاعات مورد نظر را از طریق سامانه برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. ارسال آنلاین علاوه بر سهولت، باعث افزایش دقت نیز خواهد شد. با این اوصاف دیگر شاهد خطاهای انسانی و چالش های آتی نخواهیم بود. همچنین پرداخت مالیات نیز آسان تر و سریع تر می شود.

کاهش خطاهای انسانی

خطاهای انسانی به طور سهوی یا عمدی، دردسرهای زیادی برای اشخاص حقیقی و حقوقی ایجاد می کنند. از زمانی که سامانه آنلاین مودیان مالیاتی راه اندازی شده میزان خطاهای انسانی به کمترین حد خود رسیده و از تقلب های احتمالی جلوگیری شده است.

زمان بندی دقیق و موثر

مشمولان مالیاتی با استفاده از سامانه مذکور می توانند در زمان مورد نظر، اظهارنامه را ارسال و مالیات را پرداخت کنند. هنگامی که افراد با دراختیار داشتن یک کامپیوتر و اینترنت بتوانند کارهای خود را مدیریت کنند احتمال عقب افتادگی کارها کمتر خواهد شد. از مهم ترین مزایای سامانه مودیان مالیاتی، زمان بندی دقیق و موثر امور است. 

امنیت اطلاعات

هر کدام از مودیان مالیاتی، یک کارپوشه مجزا در سامانه دارند که از طریق آن می توانند فایل های مورد نظر را ارسال و دریافت کنند. این موضوع نشان دهنده امنیت اطلاعات آن ها می باشد. هیچ کدام از مودیان امکان رویت مدارک مودیان دیگر را ندارند و صرفا با استفاده از نام کاربری و رمز عبور منحصر به فرد وارد سامانه می شوند. 

سهولت در پیگیری و آگاهی 

همان طور که اشاره شد هرکدام از مودیان دارای کارپوشه مجزا هستند که این امر سهولت و پیگیری امور را برای آن ها راحت تر می کند. تنها کافیست وارد سامانه شوید و کارپوشه خود را انتخاب کنید. تمام مراحل امور از این طریق قابل پیگیری و رصد هستند. این موضوع به شدت بر کاهش هزینه های مکاتبات تاثیرگذار است و دیگر نیازی به حضور در دفاتر مالیاتی نیست.
 
 
 

اهداف طراحی سامانه مودیان مالیاتی چیست؟

هنگامی که با مزایای سامانه مودیان مالیاتی آشنا می شویم به خوبی به اهداف آن پی می بریم. به طور کلی می توان گفت که مالیات، یکی از اصلی ترین راه های درآمد دولت ها می باشد. در سال های اخیر میزان فرار مالیاتی بالا رفته بود و حجم اقتصاد زیرزمینی در حال افزایش بود. این موارد هزینه های گزافی در طول زمان برای دولت ها ایجاد می کند. مهم ترین هدف از طراحی سامانه مودیان مالیاتی این بود که از این مشکلات جلوگیری کنیم. هنگامی که فرآیندها بهنیه سازی می شوند هزینه های عملیاتی، اجتماعی، اجرایی و ... کاهش پیدا می کنند. همچنین رضایت مشمولان مالیاتی نیز به وضوح قابل مشاهده است. لازم به ذکر است هنگامی که ارائه خدمات به مودیان بهبود پیدا می کند تعامل با آن ها تسهیل شده و شاهد برقراری عدالت مالیاتی خواهیم بود. 
 

آیا سامانه مودیان معایب هم دارد؟

قطعا هر سامانه ای در کنار مزایا، از معایبی هم برخوردار است و سامانه مودیان از این قاعده مستثنی نیست. نیاز به اینترنت، از مهم ترین معایب سامانه های آنلاین است. خوشبختانه امروزه در هر خانه، شرکت و مکانی شاهد وجود اینترنت هستیم. اما در برخی از مناطق اینترنت از سرعت بسیار پایینی برخوردار است که زمینه ساز مشکل خواهد شد.