• 1403/03/01
 • ارسال شده توسط: همراه حساب
 • بخش: مقالات

در این مقاله از همراه حساب قصد داریم 5 کتاب مفید توسعه فردی معرفی کرده و مورد بررسی قرار دهیم، جهت مشاهده مطالب با ما همراه باشید.

معرفی 5 مورد از بهترین کتاب های توسعه فردی

مقدمه

یکی از پرکاربردترین موضوعاتی که افراد با آن مواجه هستند، توسعه فردی است. توسعه فردی مسئله ای است که افراد با کمک آن می توانند به همان چیز ی که می خواهند تبدیل شوند. در این زمینه کتابهای زیادی تالیف شده و تقریبا یک سبک کتاب به حساب می آید. افراد با مطالعه آنها می توانند به خواسته ها و آرزوهای خود برسند. در این مقاله از مرکز آموزش و کارآفرینی همراه حساب به شرح ۵ کتاب در مورد توسعه ی فردی پرداخته می شود .

انواع کتاب های توسعه فردی

حوزه توسعه فردی بسیار گسترده و دارای ابعاد مختلف است؛ بنابراین کتاب‌های متنوعی نیز در این زمینه وجود دارد. برای این‌ که راحت‌ تر متوجه شوید می‌خواهید در کدام بخش کامل شوید، دسته بندی زیر می ‌تواند کمکتان کند.

 

 • خودشناسی و رشد شخصیاین کتاب‌ها به شما کمک می ‌کنند که خودتان را بهتر بشناسید و با تشخیص نقاط ضعف و قوتتان، بتوانید به رشد شخصی بپردازید. زمانی‌که شما درباره خود و توانایی‌هایتان، افکار و احساساتتان، باور‌هایتان، رفتار‌های مختلف و دلایل آن‌ها و … آگاهی کسب کنید، بهتر می‌توانید خودتان را درک کرده و در جهت بهبودتان تلاش کنید.

 

 • ارتباطات و روابط اجتماعیاین نوع کتاب‌ های توسعه فردی برای داشتن روابط بین فردی سالم به شما یاری می‌ رسانند. بسیار مهم است که بتوانیم با افراد ارتباط برقرار و با آن‌ها گفتگو کنیم. در موقعیت‌های مختلف دیگران را درک کرده و همدلی داشته باشیم.

 

 • موفقیت و انگیزشیکتاب‌های موفقیت به شما نشان می‌دهند که چطور برای خود، اهداف درست تعیین کرده و از موانع و سختی‌های مسیر رسیدن به خواسته‌ هایتان عبور کنید. همچنین با ایجاد انرژی و انگیزه، ساخت عادات جدید کمک می‌کنند سبک زندگی ‌تان را سالم ‌تر کنید.

 

 • رهبری و مدیریتبرای تقویت مهارت های توسعه فردی مربوط به رهبری و مدیریت تیم، می‌توانید به سراغ این دسته از کتاب‌ها بروید. فرقی نمی ‌کند رهبری یک گروه کوچک را برعهده بگیرید یا یک سازمان بزرگ؛ کتاب‌های رهبری به شما کمک می‌کنند که بتوانید پروژه‌هایتان را به بهترین نحو پیش ببرید و منابع، هزینه‌ها، نیروی انسانی، مشتریان و … را مدیریت کنید.

 

 • مهارت‌های حرفه‌ای و توسعه شغلیاین کتاب‌ها به ارائه راهکار‌ها، مفاهیم و تجربیاتی در زمینه کسب و کار می‌پردازند تا بتوانید با کسب مهارت‌های مرتبط، عملکردتان را بهبود ببخشید. این مهارت‌ها شامل: کارآفرینی و توسعه کسب و کار، بازاریابی و فروش، مدیریت مالی و سایر مهارت‌ها می‌شود.

 

 • مدیریت زمان و انرژیدر این گروه از کتاب‌ها درباره‌ی اولویت بندی کار‌ها، استفاده بهینه از زمان، بهبود تمرکز و توجه و تسلط بر فشار زمانی صحبت می ‌شود. همچنین به شما کمک می‌کنند که با ایجاد روتین مناسب و حذف عادات نامطلوب، انرژی و عملکردتان را بهبود ببخشید.

 

سایت آموزشی همراه حساب با ارائه دوره‌های آموزشی تخصصی و جذاب، به شما کمک می‌کند تا اصول و مبانی حسابداری را به روشی ساده و قابل‌فهم فراگیرید. این سایت با ارائه ویدیوهای آموزشی حسابداری، تمرین‌های عملی و مطالب تخصصی، به شما این امکان را می‌دهد که مهارت‌های لازم برای تبدیل شدن به یک حسابدار موفق را به دست آورید. با عضویت در سایت آموزشی همراه حساب، به راحتی می‌توانید مسیر موفقیت و شغلی پرارزش حسابداری را آغاز کنید.

 

 

 

بهترین کتاب های توسعه فردی

 • عادت های اتمی

عادت های اتمی جامع ترین و کاربردی ترین راهنما در مورد چگونگی ایجاد عادات خوب، ترک عادات بد است . حتماً بار‌ها برایتان پیش آمده که اهدافی را برای خودتان ترسیم کنید و بخواهید تغییراتی را در زندگی ‌تان به وجود بیاورید؛ اما بعد از مدتی بیخیال همه چیز شده اید و عادت های خود را تکرار کرده اید. این کتاب روی تغییرات یک درصدی تاکید دارد و می گوید به جای تعیین اهداف بزرگ، با روزانه یک درصد تلاش برای بهبود عادت‌هایتان می‌توانید به هر هدفی که دارید دست یابید.

 • آیین دوست یابی

 

کتاب آیین دوست یابی؛ به شما کمک می‌کند که میزان اعتماد به نفس، نفوذ در دیگران و هم چنین تاثیرگذاری تان را افزایش دهید. علاوه بر این شما یاد خواهید گرفت که چگونه دیگران را وادار به کار کردن کنار خودتان کنید بدون این‌ که مانع حرکت آن‌ها در مسیر خودشان بشوید. این نویسنده با بررسی تعدادی از افراد موفق، توانست روش‌هایی را که این افراد در ارتباطات انسانی خود استفاده می‌کنند را کشف کند. شما در این کتاب یاد می‌گیرید که چگونه دیگران را دوست داشته باشید، چگونه روابطتان را با دیگران اداره کنید و چگونه آن‌ها را متقاعد کنید که طرز تفکر شما را لحاظ کنند.

 • تئوری انتخاب

همه ما در طول زندگی با موقعیت‌ها و شرایط ‌های خاصی روبرو می ‌شویم که باید در آن مواقع تصمیمات بزرگ و مهمی بگیریم. اما متاسفانه بعضی مواقع، این تصمیمات و انتخابات به قیمت قربانی شدن خودمان تمام می‌ شود. ما کتابی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم کمک می‌کند که در مواقع مهم و حساس زندگی‌ تان درست‌ ترین تصمیم را بگیرید .به عبارت دیگر ویلیام گلسر معتقد است که ما پنج نیاز اساسی داریم( زنده ماندن، عشق و تعلق، آزادی، قدرت، تفریح) که اولویت بندی آن‌ها برای هرکس می‌تواند متفاوت باشد. در طول زندگی برای ارضای این نیاز‌ها تصمیمات می‌گیریم و رفتار می ‌کنیم. زمان‌هایی که حالمان خوب نیست، احتمالاً به یک یا چند تا از این خواسته‌ها به خوبی پاسخ داده نشده است.

 • کار عمیق

 

حتماً برایتان پیش آمده که بخواهید کاری انجام بدید، درس بخوانید، مهارت جدید کسب کنید یا حتی کار‌های مربوط به شغلتان را انجام دهید اما تمرکز کافی نداشته باشید. در این مواقع دوست دارید مدام گوشیتان را چک کنید یا جدید‌ترین قسمت سریال مورد علاقه ‌تان را ببینید. در دنیای امروز که همه چیز به سرعت در حال تغییر است، ما نیاز داریم که مهارت‌هایمان را در زمان کم و با سرعت بالا افزایش دهیم. این در حالی است که به واسطه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، تمرکز کردن هر روز سخت و سخت ‌تر می ‌شود.

کتاب کار عمیق نوشته ی کال نیوپورت به ما یاد می دهد که چطور کارهایمان را اولویت بندی کنیم و چطور روی آنها تمرکز بیشتری داشته باشیم و چگونه هنگام شروع یک کار یا پروژه، عوامل حواس پرت کن مانند شبکه های اجتماعی و نوتیفیکیشن گاه و بیگاه آنها را از خودمان دور کنیم مثال های فراوانی از افراد مختلف میاورد که به ما بگوید چگونه این افراد به موفقیت و شهرت امروزشان رسیده اند.

 • تختخوابت را مرتب کن

 

ما هر روزمان را از رخت‌ خواب یا تخت‌ خواب خود شروع می ‌کنیم. اما چقدر حواسمان به آن است؟ منظور ما این است که وقتی از خواب بیدار می‌شویم معمولا چه کاری می‌ کنیم؟

نویسنده این کتاب یک دریادار سابق نیروهای آمریکایی است که تمام تجربیات خودش را که در طول سال‌های زیاد به دست آورده است را در قالب یک کتاب به اسم تخت‌ خوابت را مرتب کن جمع‌ آوری کرده است.

یکی از مهم‌ ترین دلایلی که چرا این کتاب در لیست بهترین کتاب های توسعه فردی قرار گرفته، موضوع نظم کتاب است. خیلی از ماها برای آینده خود برنامه‌ ها و اهداف بزرگی داریم و حتی در جهت رسیدن به آن‌ها قدم برمی ‌داریم. اما عدم وجود نظم، مانع از رسیدن ما به خواسته‌هایمان می ‌شود. با مطالعه این کتاب می‌ توانیم هرروز را طبق روتین و نظم خاص شروع کنیم.

سخن پایانی

مسیر توسعه فردی سخت و گاها طولانی است. پس اگر به تازگی در آن قدم گذاشتید، صبور باشید و بدون اینکه عجله کنید گام به گام به سوی هدفی که دارید حرکت کنید. مطمئن باشید فرصت‌های زیادی در طول مسیر برای شما به وجود می‌آیند. کتاب های توسعه فردی که در این مقاله از همراه حساب به شما معرفی کردیم هم بدون شک تا حد زیادی به شما در رسیدن به اهدافتان کمک خواهند کرد.