• 1403/04/06
  • ارسال شده توسط: همراه حساب
  • بخش: مقالات

در این قسمت از مقاله همراه حساب قصد داریم در مورد تکنیک های تاثیرگذار در انتخاب شغل بحث کنیم، جهت مشاهده مطالب با ما همراه باشید.

7 تکنیک موثر برای انتخاب شغل مناسب

مقدمه

یکی از پرسش هایی که برای هر فرد در زندگی پیش می آید این است که چه شغلی مناسب من است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم عوامل زیادی در انتخاب شغل نقش دارند که مهم ترین آنها ، میزان توانایی و مهارت ، علاقه و انگیزه برای آن کار، حقوق و مزایا ، شرایط و محدودیت های فردی و... است.

در این مقاله از همراه حساب سعی داریم تمامی عواملی که در انتخاب شغل نقش دارند را بررسی کرده و بتوانیم در انتخاب این تصمیم مهم زندگی به شما همراه حسابی عزیز کمک کنیم و امیدواریم با رعایت این مراحل و نکات، بتوانید به شغلی مناسب و با انطباق با خود دست پیدا کنید.

معیارهای انتخاب شغل مناسب

  1. مهارت ها و توانایی های خود را بشناسید

در مرحله نخست شما باید مهارت های خود را بشناسید و با دقت تجزیه و تحلیل کنید. هر چه میزان شناخت شما از خودتان و مهارت و استعداد هایتان بیشتر باشد میتوانید شغل مناسب تری برای خود انتخاب کنید. مهارت ها از جمله آموزش هایی که در خارج از محیط کار ،یا در محیط کار قبلی کسب کرده اید. باید در نظر داشته باشید کارفرمایان به دنبال متقاضیانی با مهارت‌هایی خاص می‌گردند تا آن‌ها را به محیط کار اضافه کنند و مطمئن شوند که کار‌ها به‌درستی انجام می‌شوند و کارمندان قادرند با افزایش مسئولیت‌ها سازگار شوند.پس در هر مرحله از زندگی همواره به دنبال آموزش و یادگیری مهارت جدید باشید.

  1. به علاقه و اشتیاق خود توجه کنید

علاقه یکی از فاکتورهای مهم است که شما باید قبل از انتخاب شغل آن را ارزیابی کنید. افرادی که به شغل خود علاقه دارند به مراتب از افراد بی علاقه به شغل موفق‌تر هستند. برای موفقیت شغلی بهتر است اول علاقه خود را بیابید. این علاقه انگیزه شما برای ادامه کار است.

  1. توقعات مالی و درآمدی تان را در نظر بگیرید

مسلما یکی از مهم‌ترین معیارهایی که هر فردی برای انتخاب شغل دارد، میزان درآمد آن است. اما صرفا در نظر داشتن پردرآمد بودن یک موقعیت شغلی کافی نیست . با داشتن یک الگوی منظم درآمد، می توانید بهتر پیش‌بینی کنید که در آینده چقدر درآمد خواهید داشت. این پیش‌بینی به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی کنید و تصمیم‌های مالی را با دانش و اطلاعات بهتری اتخاذ کنید. پس باید شغلی را انتخاب کنید که پاسخگوی نیاز های مالی تان باشد .

  1. تجربیات قبلی تان را مرور کنید.

تجربیات گذشته شما می‌تواند راهنمایی خوبی برای انتخاب شغل باشد.چرا که کمک کرده بتوانید ضعف ها و نقاط قوت خود را بهتر بشناسید و در انتخاب شغل های بعدی با دقت تر تصمیم گیری کنید.

 

با همراهی ما، می‌توانید مهارت‌های لازم برای یک حسابدار حرفه‌ای را کسب کرده و به کارآفرینی موفقیت آمیز خود را شروع کنید. به دوره‌های آموزش همراه حساب بپیوندید و از فرصت‌های شغلی در حوزه حسابداری بهره‌مند شوید!

 

  1. تیپ شخصیتی خود را بشناسید.

خیلی از افراد همچنان با این مساله درگیر هستند که شغل مناسب من چیست؟ و چطور می شود شغل متناسب با روحیات خودم را پیدا کنم؟

برای حل این مشکل می توانید از تست شخصیت شناسی شغلی دیسک (disc) که یکی از دقیق ترین تست شخصیت شناسی شغلی است کمک بگیرید .این تست به شما کمک میکند نسبت به ویژگی‌های شخصیتی، اولویت‌ها و انگیزه‌های خود آگاهی پیدا کرده و درک بهتری از خود و تعامل با دیگران به دست آورید. این تست شخصیت شناسی ساده‌ترین، محبوب‌ترین و استانداردترین مدل برای ارزیابی انواع رفتارها و اولویت‌های افراد است که آن‌ها را به ۴ گروه، باثبات، تأثیرگذار، سلطه‌گر و وظیفه‌شناس تقسیم می‌کند. استفاده از این تست در زمینه شغلی منجر به بهبود روابط درون و برون سازمانی می‌شود.

با مراجعه به سایت ای سنج می‌توانید تست شخصیت شناسی دیسک را با تفسیر کامل و پیشرفته انجام دهید.

  1. معیارهای مهم در شغل را تعیین نمایید.

 10 معیار برتر را که برای شغل مورد علاقه‌تان مهم می‌دانید، مشخص کنید. سپس یک لیست از ویژگی‌ها و امکانات مطلوب در شغل را نوشته و تعریف کنید. به عنوان مثال، با چه نوع افرادی دوست دارید کار کنید؟ در چه محیطی احساس رضایت می‌کنید؟ دستاوردهای شغلی چگونه برایتان مهم است؟ سبک سازمانی مورد نظرتان چیست؟ 

  1. در جستجوی مشاغل متناسب باشید.

سپس باید به دنبال مشاغلی بگردید که حداقل 6 از 10 معیار مهمتان را برآورده کند و با آنها سازگاری داشته باشد. به عنوان نکته مهم، تنها به عنوان‌های شغلی توجه نکنید، بلکه به ویژگی‌ها و موارد خاصی که در شغل مورد نظرتان دنبال می‌کنید نیز توجه نمایید.

جمع بندی

در این مقاله تلاش داشتیم تا به عوامل مهم و تاثیر گذار در انتخاب شغل بپردازیم و کمک کنیم با آگاهی کامل شغل متناسب خود را پیدا کنید همانطور که گفتیم انتخاب شغل قطعا یکی از مهم‌ترین‌ تصمیم های زندگی هر فردی است. تصمیمی که قرار است تکلیف کیفیت نصف روز، هفته، سال و حتی کل عمرتان را مشخص کند. چون شما مفیدترین ساعت‌های روز و هفته و شیرین‌ترین سال‌های عمرتان را در محل کار می‌گذرانید و اگر از شرایطی که دارید و کاری که باید انجام دهید ناراضی باشید استرس‌ها و فشارهای زیادی را متحمل میشوید .بنابراین بهتر است قبل از هر تصمیمی برای آینده و انتخاب شغل، حسابی فکر و تحقیق کنید. تمام نیروی‌تان را به‌کار بگیرید، با شناخت و علم کافی جلو بروید و تا وقتی به شغلی که می‌خواهید نرسیده‌اید، دست از تلاش برندارید.